Space X Okyanusa Başarısız Bir İniş Yaptı? Peki Bu Durumun Sebepleri Nedir?

bilginkurt_editor Ekim 18, 2022 9 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz
Space x

SpaceX, 64 uyduyu yörüngeye yerleştirdikten sadece iki gün sonra yılın 20. roketini sundu. Bu uçuşta, yepyeni bir Falcon 9, Uluslararası Uzay İstasyonuna giden bir Dragon uzay aracını yörüngeye çıkardı. Ancak Pazartesi günkü ders kitabı inişinden farklı olarak, bugünkü iniş pek planlandığı gibi gitmedi. 

Falcon’un roketin en büyük ve en pahalı kısmı olan ilk aşamasının, Dragon uzay aracını fırlattıktan sonra karaya geri dönmesi bekleniyordu. Ancak, SpaceX’in belirlenmiş iniş pistinin ortasına hafifçe inmek yerine, güçlendirici, Florida kıyılarının hemen dışında Atlantik Okyanusu’na plansız bir saldırı yaptı.

Olaydan kısa bir süre sonra paylaşılan video görüntüleri, hidroforun karaya doğru giderken kontrolden çıktığını gösteriyor. 

Anormalliğe ne sebep oldu? 

 SpaceX yetkililerinin öğrenmek için güçlendiriciyi incelemesi gerekecek, ancak Elon Musk olaydan kısa bir süre sonra bunun, aracın atmosferde düşerken dengelenmesine yardımcı olan güçlendiricinin ızgara kanatlarından biriyle ilgili bir sorun olduğundan şüphelendiğini tweetledi.

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, “Izgara kanatlı hidrolik pompa durdu, bu yüzden Falcon denize indi.” tweetlendi roket indikten kısa bir süre sonra. “Hasarsız görünüyor ve veri iletiyor. Kurtarma gemisi gönderildi.”

Space x

Space X Başarısız İnişi

Musk, SpaceX’in güçlendiriciyi okyanustan avladıktan sonra kullanabilmesinin mümkün olabileceğini belirtti. tweet atmak dahili bir SpaceX görevi için kullanılabileceğini söyledi. Ancak SpaceX’teki diğerleri daha ihtiyatlı.

Şirketin uçuş güvenilirliğinden sorumlu başkan yardımcısı Hans Koenigsmann, yükselticinin kurtarılabilir olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söylüyor. Şirketin kurtarma gemileri filosu, güçlendiriciyi limana geri çekmek için fırlatıldıktan kısa bir süre sonra gönderildi.

Deniz radyosuna göre, filo güçlendiriciyi emniyete aldı ancak eve getirmenin en iyi yolunu bulana kadar onu elinde tutuyor. 

Bugünkü aksilik, Falcon’un SpaceX güçlendiricileri kurtarmaya başladığından beri ilk kez sağlam bir zemine iniş yapamamasına işaret ediyor. Ama başarısızlıktan çok uzak. Olay, bunun yerine, bir şeylerin ters gitmesi durumunda roketin kendini kurtarmak için nasıl tasarlandığını gösteriyor.

Roketin ilk aşaması ayrıldıktan sonra, karaya doğru yönlendirildiğinden emin olmak için havadan bir dönüş yapar. Ardından roket, belirlenen iniş bölgesinin ortasına hafifçe temas etmek için kendisini yavaşlatmak için bir dizi üç ayrı yanık gerçekleştirir. Ama önce, yerleşik bilgisayar sistemleri her şeyin mükemmel bir şekilde çalıştığından emin olana kadar su üzerinde bir iniş noktası hedefliyor. 

Sizin bugünkü yazımız hakkındaki görüşleriniz neler? Yorumlarda bekliyoruz!

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.