Windows 11 En Son Güncellemeyle Bilgisayar Hızını Artırıyor

bilginkurt_editor Nisan 14, 2022 44 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni bir rapora göre, Windows 11 nihayet bazı kullanıcıları uzun süredir rahatsız eden sürücü yavaşlamasıyla ilgili tüm ciddi sorunları iyileştirdi.

Bu sorunlar sözde Windows 11 için Aralık toplu güncelleştirmesiyle giderilse de, o sırada bildirdiğimiz gibi, bu yama çıktıktan sonra bile bazı kişiler hala sürücü yavaşlığından şikayet ediyorlardı.

windows 11

Ancak Windows En Son, Windows 11 için en son önizleme yamasıyla (yani KB5008353) tam düzeltmenin teslim edildiğini ve kendi testlerine ve çevrimiçi diğer anekdot kanıtlarına göre tüm kullanıcıların mutlu olması gerektiğini bildiriyor. Güncelleştirme notlarında Microsoft, “Güncelleme sıra numarası (USN) günlüğünü etkinleştirdiğinizde oluşan bir performans gerileme sorununu giderir.”

USN günlüğü, sürücünüzdeki dosyalarda yapılan değişikliklerin bir günlüğüdür ve bu nedenle kalan performans sorunlarına bağlanabilir. Bir Reddit kullanıcısı, bu özel ince ayarın kilit nokta olduğunu düşünüyor ve şu gözlemde bulunuyor: “KB5008353’ü kurdum ve işletim sistemi sürücüm NVME rastgele yazma hızları neredeyse 3,5 kat daha hızlı.”

Microsoft’un Geri Bildirim Merkezindeki başka bir kullanıcı şunları söyledi: “Yalnızca NVME’de değil, SATA SSD’m bile artık daha hızlı. Daha önceki Windows 11, Windows 10’dan daha yavaş açılıyordu.

Bazı HDR monitörlerdeki renklerin bozulmasına neden olan bir diğer önemli sorun da bu yama ile düzeltildi.

Microsoft, güncellemenin “bazı görüntü düzenleme programlarının belirli yüksek dinamik aralıklı (HDR) ekranlarda renkleri doğru şekilde oluşturmasını engelleyebilecek bilinen bir sorunu” ele aldığını söylüyor.

Böylece, artık sarı gibi görünen beyaz veya görüntü düzenleme uygulamalarında ciddi şekilde can sıkıcı olabilecek diğer görsel hatalar yok.

Analiz: Her yönden sistem performansında “önemli” bir artış

Açıkçası, sürücü hızı hatasının nihayet tamamen giderildiğini görmek bir rahatlama – her neyse, umuyoruz – çünkü bu performansı yarıya indirebilir ve bazı kullanıcılar için ciddi bir sorun olmuştur. HDR monitörlerdeki hatalı renklerin tedavisi de elbette memnuniyetle karşılanıyor ve bu düzeltme oldukça hızlı gerçekleşti.

Öte yandan, sürücü performansı sorununun çözülmesi için beklemek çok uzun sürdü ve Aralık 2021’den itibaren görünen tedavinin tam olarak işe yaramaması hayal kırıklığı yaratıyor.

Aslında bu önizleme güncellemesinde bir dizi önemli düzeltme var ve bu iki ana düzeltmenin yanı sıra, Dosya Gezgini ile ilgili bazı sorunlara yönelik çözümler de var. dosyalar ve seçme dosyaları” ve “Dosya Gezgini ve masaüstü bağlam menülerinin çalışmayı durdurmasına neden olan bir güvenilirlik sorunu”.

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.