WD Black P50 Teknik Özellikleri Nasıl?

bilginkurt Eylül 15, 2021 153 okunma 2 yorum 4 dakikada okuyabilirsiniz
WD Black P50

Üstün harici SSD performansı WD Black P50 size pahalıya mal olacak, ancak hızı ve kapasitesiyle etkileyicidir. WD Black P50, NVMe SSD teknolojisi ve devasa kapasite seçenekleriyle piyasadaki en iyi harici sabit disklerden biri olma iddiasındadır. Ayrıca, aşağıda özetleyeceğimiz nedenlerden dolayı, son zamanlarda gördüğümüz en iyi SSD sürücülerinden biridir.

Aşağıda açıklayacağımız gibi, buna ulaşmak için çok özel bir donanım kurulumuna ihtiyacınız olsa da, 2.000 MB/sn’lik inanılmaz hızlara ulaşıyor. Ayrıca, kurulumundan size maliyetine kadar WD Black P50 hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

SSD fiyatları düşmeye devam ediyor ve WD Blakc P50 en ucuz seçenek olmasa da performans seviyeleri ve sıra dışı görünümü onu ilginç bir teklif haline getiriyor. HDD sürücülerini ve SSD modellerini kapsayan diğer WD Black sürücülerle aynı tarzda tasarlanmıştır.

WD Black P50

WD Black P50

WD Black P50 İncelemesi: Tasarım Ve Kurulum

WD Black serisi harici disklerin geri kalanında olduğu gibi, WD Black P50 de tasarım açısından sağlam, endüstriyel bir planı takip ediyor: belirgin siyah çizgiler ve belli belirsiz askeri bir his taşıyan beyaz harfler herkese hitap etmeyecek, ama bizim için sorun yok. Oldukça farklı göründüğünü ve aynı zamanda sürücüye dayanıklılık hissi verdiğini kabul etmelisiniz (Western Digital, tasarımın “darbeye dayanıklı” olduğunu söylüyor ancak bununla ilgili herhangi bir ayrıntıya girmiyor).

Buraya yerleştirilmiş bir NVMe SSD vardır, bu nedenle hangi kapasiteyi kullanırsanız kullanın (500 GB, 1 TB, 2 TB veya devasa 4 TB) sürücü uzun ve incedir. Sürücünün boyutları 118 mm x 62 mm x 14 mm (4,65 inç x 2,44 inç x 0,55 inç) ve 115 gram (0,25 pound) ağırlığındadır. Çok kompakttır, bir cep telefonundan önemli ölçüde daha küçüktür ve neredeyse avucunuzun içinde tutabilirsiniz.

WD Black P50’nin boyutu ve ağırlığı, onu hemen hemen istediğiniz yere koyabileceğiniz anlamına gelir: Oyun konsolunuzun üstüne, rafa, ceket cebine vb. Bilgisayarınızın yanına dev bir harici sabit disk sığdırmak için masanızın yarısını boşaltmanız gereken günler geride kaldı ve bu kadar hafif bir şeyin artık 4 TB’a kadar depolama alanı tutabileceğine inanmak zor. Bu, sizin için teknoloji gadget’larındaki hızlı ilerleme hızıdır.

Kurulum elbette çok basit. Bir USB-C – USB-C kablosu ve bir USB-C – USB-A kablosu (sürücünün kendisi USB-C kullanır) alırsınız, böylece hemen bağlanabilirsiniz  bu kabloların biraz daha uzun olmasını tercih ederiz , ama dahil olmaları güzel. Sürücü Windows, macOS, PlayStation’lar ve Xbox’lar ile çalışır (ancak şimdilik oyunları yalnızca PS5, Xbox Series X ve Xbox Series S ile depolayabilirsiniz, doğrudan oynayamazsınız).

WD Black P50 İncelemesi: Özellikler Ve Performans

WD Black P50’den ciddi bir performans elde edebilirsiniz, ancak en iyi hızları elde etmek için uyumlu USB bağlantı noktalarına ihtiyacınız olduğunu unutmayın: bir USB 3.2 Gen 2×2 kablosu üzerinden 2.000MB/s okuma ve yazma hızlarına sahiptir ve son derece iyi olan liman. Bu bağlantı noktası dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda oldukça nadirdir sürücü herhangi bir USB bağlantı noktasında çalışır, ancak bu en üst düzey oranları elde edemezsiniz.

Sürücüyü bir USB 3.2 Gen 1 bağlantı noktasıyla test edebildik ve yaklaşık 30 saniyede yaklaşık 1 GB veri kaydırdık. USB-C üzerinden bir USB 3.2 Gen 2×2 bağlantısı kullanıyorsanız, aynı miktarda verinin taşınması yalnızca birkaç saniye sürer. Harici depolama çözümünüz olarak daha eski, mekanik bir sabit disk sürücüsüne alıştıysanız, sıçrama neredeyse sihir gibi geliyor.

Depolama seçenekleriniz 500 GB, 1 TB, 2 TB ve 4 TB’dir, bu nedenle seçiminizi gereksinimlerinize veya belki de daha büyük olasılıkla bütçenize göre özelleştirin, çünkü daha yüksek kapasiteler size ciddi miktarda para kazandıracaktır. İncelemek için gönderdiğimiz birim, WD Black’in 2 TB sürümüydü ve sürücüde dosya veya klasör olmadığında, çalışmak için yaklaşık 1,81 TB kullanılabilir alan elde edersiniz.

Sürücü, kullanım sırasında serin ve sessiz kalır; bu, bunun gibi SSD depolama aygıtları için oldukça standart olmasına rağmen, bunu görmek güzel ve sürücünün ne zaman kullanıldığını gösteren küçük ve ince bir beyaz LED ışığı var. Western Digital’in cihazla birlikte 5 yıllık bir garanti içerdiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz; bu, WD Black P50’nin başka bir şeye yükseltme zamanı gelene kadar bol miktarda performans ve güvenilirlik sunacağına dair bize güven veriyor.

WD Black P50 İncelemesi: Fiyat Ve Karar

WD Black P50’nin teknik özellikleri ve kimlik bilgileri konusunda hiçbir şüphe yok. İçindeki NVMe SSD teknolojisi ile, gigabayt başına standart bir HDD’den daha pahalıya mal olacak, ancak aynı zamanda size çok daha iyi hızlar verecek (ve sırt çantanızda veya masanızda daha küçük bir alana sığacak). PS4 veya Xbox One konsolunda oyun çalıştırmak için özellikle iyi bir seçimdir, ancak yeni nesil makinelerle uyumluluk daha sınırlıdır (oyunları çalıştırmak yerine yalnızca depolayabilirsiniz).

Sürücüden maksimum hızları elde etmek için nispeten nadir USB 3.2 Gen 2×2 bağlantı noktasının gerekli olduğunu akılda tutmakta fayda var dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda bunlardan birine sahip değilseniz, WD Black P50 pek de öyle değildir. Özellikle daha geleneksel bir harici sabit disk sürücüsünden geçiş yapıyorsanız, hala süper hızlıdır, ancak bir anakart yükseltmesi olmadan reklamı yapılan en yüksek hızları alamayabilirsiniz.

Western Digital disklerle önceki tüm deneyimlerimiz iyiydi WD Black P10 gibi bir alternatif, P50’den çok daha yavaş ama aynı zamanda çok daha ucuz. Dosyaları ve klasörleri depolamak için çok fazla alana ihtiyacınız varsa ve aktarım hızı, ödediğiniz fiyata kıyasla ikincil bir husussa, P10 (veya buna benzer bir şey) daha iyi bir seçenek olabilir.

En son WD Black P50 fiyatlandırması için bu sayfaya yerleştirilmiş widget’ları kontrol edin, ancak fiyatlandırmanın yazıldığı sırada 500 GB model için yaklaşık 120 £ / 180 $ ile sürücünün 4 TB sürümü için yaklaşık 715 £ / 750 $ arasında değişiyor. Bu ciddi bir yatırım, ancak en hızlı harici SSD sürücülerinden birini istiyorsanız ve ekstra hızdan iyi bir şekilde yararlanacaksanız, WD Black P50’nin kesinlikle buna değer olduğunu söyleyebiliriz.

bilginkurt

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 66 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (2)

Arif

Kurulumunu tam olarak anlamadım. Windows ile çalışıyor ama herhangi bir program yüklemek gerekiyor mu direk çalışıyor mu?

Eylül 15, 2021 yanıtla

bilginkurt_editor

Evet kurulumu sizinde söylediğiniz gibi çok kolay. Bir USB-C – USB-C kablosu ve bir USB-C – USB-A kablosu alırsınız, böylece hemen bağlanabilirsiniz bu kabloların biraz daha uzun olmasını tercih ederiz , ama dahil olmaları güzel. Sürücü Windows, macOS, PlayStation’lar ve Xbox’lar ile çalışır.

Eylül 15, 2021 yanıtla

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.