Süreç Otomasyonu Nedir? RPA Kullanım Alanları Nelerdir?

bilginkurt_editor Ağustos 04, 2022 30 okunma 0 yorum 2 dakikada okuyabilirsiniz
Süreç Otomasyonu

Teknolojide çığır açan süreç otomasyonu nedir, RPA ile neler yapılabilir? Robotik süreç otomasyonu olarak bilinen RPA, günümüzde işletmeler için oldukça faydalıdır. Önemli bir yazılım teknolojisi olarak karşımıza çıkmaktadır.  

İlerleyen teknoloji sayesinde insanların üzerine düşen iş yükü hafiflemeye devam etmektedir. Bu gelişmenin en büyük sebeplerinden biri ise bahsettiğimiz yazılımdır. Dilerseniz bu yazımızda RPA teknolojisini (Robotic Process Automation) yakından tanıyalım. Keyifli okumalar!  

Robotik Otomasyon Nedir?  

Manuel olarak yapılması beklenen insan faaliyetlerini otomatikleştirmeye yarayan teknoloji türüne Robotik Süreç Otomasyonu adı verilmektedir. Şirketler için sanal bir çalışma arkadaşı olma niteliği taşıyan teknoloji, son yıllarda ismini duyurmaya başlamıştır.  

Ek bir kodlama gereksinimi bulunmaması sebebi ile kullanımı kolaydır. Üstelik, var olan sistemleri kullanarak çalışabilmektedir. Kolay uygulanmasının yanı sıra birçok avantajı bulunmaktadır. Faydaları sayesinde herkesi dijitalleşen iş dünyasında yükseğe taşıyabilmektedir. 

Süreç Otomasyonu

Süreç Otomasyonu Nedir

Süreç Otomasyonu Avantajları Nelerdir?  

Ülkemizdeki büyük işletmelerin de sıklıkla kullanmaya başladığı teknolojinin birçok avantajı bulunmaktadır. Popülerleşen bir yazılım olmasının nedeni ise sahip olduğu avantajlardır. Bahsedeceğimiz bu avantajların, şirketlerin başarılarını artırmasında pay sahibi olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. 

RPA faydalarından ilki insan hatası riskini en aza indirmesidir. Süreci otomatikleştirerek işlerin manuel yapılması sonucunda ortaya çıkabilecek hataları yok eder. Aynı zamanda zamandan verimlilik sağlanmasına sebep olur. Birden fazla çalışanın saatlerini ve günlerini harcayacağı, rutine binmiş işler RPA robotları sayesinde kolayca hallolur. Bunun sonucunda hem zamandan tasarruf edecek hem de çalışanların daha fazla motive olmasını sağlayacaksınız.  

Rutin işler ile ilgilenmeyecek olmak tüm çalışanları mutlu edecektir; fakat bahsettiğimiz teknolojinin sunduğu faydalar bunlar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda müşteri memnuniyetini de en üst seviyeye çıkaracaktır. Tüm müşteriler için hatasız ve hızlı hizmet almak, büyük bir artı olarak görülecektir.  

Bir diğer avantaj ise maliyet açısından ortaya çıkmaktadır. Hızlı gelişen teknoloji sayesinde şirketlerin harcamaları azalmaktadır. İşlerin daha hızlı ve hatasız şekilde yapılması ek masrafları yok etmektedir. Başladığınız her işin kâra dönüşmesini sağlar.  

Üstelik gelişen yazılım teknolojisi, 7/24 çalıştırılabilme özelliğine sahip. İhtiyacınız olan her anda size yardımcı olabilir. İşlerinizin aksamasına engel olarak iş yerindeki verimi artırabilir.  

 RPA ile Neler Yapılabilir?  

Robotik otomasyon nedir sorusunun cevabını daha iyi kavramak için RPA teknolojisi ile neler yapılabildiğini öğrenmek önemlidir. Gün geçtikçe daha çok işletme tarafından başvurulan teknoloji, farklı işler için kullanılabilir. Öncelikle insan kaynakları, e-ticaret, müşteri hizmetleri ve raporlama gibi alanlarda öne çıkmaktadır.  

Farklı alanlarda varlığını sürdüren teknoloji sayesinde birçok iş yapılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları aşağıdaki gibidir: 

  • Maillerinize bağlanmak, 
  • Excel dosyalarından verileri sistemlere bağlamak, 
  • Web servisi çağırmak 
  • Veri aktarımı 
  • Uygulamalar üzerinden oturum açma  

Ve benzeri birçok farklı iş için RPA teknolojisi kullanılabilmektedir.  

Alanında öncü Gen RPA ise oldukça başarılı bir şekilde hizmet vermektedir. Geliştirdiği %100 yerli olan ürünü ile dijitalleşen iş gücüne destek oldu ve ofislerdeki yerini aldı. İddialı ürünü ile Gen RPA kullanıcılarının daha kıymetli işlerde rol oynamasını, müşteri memnuniyetini artırmayı ve hataları en aza indirmeyi amaçlıyor. Ürün hakkında sorular sormak, ürünü satın almak veya demo sürümünü kullanmak için Gen RPA danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.  

Bu yazımızda sizler için süreç otomasyonu nedir sorusunu cevaplayıp robotik süreç otomasyonu avantajları ve RPA kullanım alanlarını anlattık. Eğer sizin de robotik otomasyon ile alaklı deneyimleriniz, görüşleriniz veya sorularınız var ise yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Bekliyoruz!  

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.