Stellantis, Araçlarında Yapay Zekâ Yazılımı Hazırlığında

bilginkurt_editor Aralık 15, 2021 107 okunma 0 yorum 2 dakikada okuyabilirsiniz
Stellantis

Carmaker Stellantis salı günü yaptığı açıklamada, teknoloji yükseltmesinin 2030 yılına kadar 20 milyar avro (22,6 milyar dolar) yıllık gelir getirmesine yardımcı olacağını umarak, yapay zekâ özellikli yazılımı 14 markası genelinde 34 milyon araca yerleştirmek için bir strateji açıkladı.

CEO Carlos Tavares, internete bağlı özelliklerden ve hizmetlerden gelen ticari büyüme ile otomobil şirketini “sürdürülebilir bir mobilite teknolojisi şirketine” dönüştürecek bir stratejinin parçası olarak hareketin müjdesini verdi. Bu, navigasyonu etkinleştirmek, ödeme yapmak ve çevrimiçi ürün sipariş etmek için sesli komutları kullanmayı içerir.

Şirket, kısmen otomatik sürüş konusunda BMW, özelleştirilmiş kokpitler konusunda iPhone üreticisi Foxconn ve otonom sürüş çalışmalarını hafif ticari araç teslimat filolarına taşımak için Waymo ile mevcut ortaklıklarını genişletiyor.

Stellantis Yapay Zeka Yatırımı

Stellantis’in yapay zekayı benimsemesi ve yazılım-etkin araçların genişlemesi, otomobil endüstrisinde daha tam elektrikli ve hibrit tahrik sistemlerine, daha otonom sürüş özelliklerine ve otomobillerde artan bağlantıya doğru bir yarış ile geniş bir dönüşümün parçası.

Stellantis, internete bağlı özelliklerden ve hizmetlerden gelen ticari büyümeyi görüyor. Bu, navigasyonu etkinleştirmek, ödeme yapmak ve çevrimiçi ürün sipariş etmek için sesli komutları kullanmayı içerir.

Ford ve General Motors da benzer çevrimiçi abonelik hizmetlerinden elde edilen önemli ölçüde artan gelire güveniyor. Ancak otomobil üreticileri, film ve müzik akışı hizmetlerinden, haber kuruluşlarından, Amazon Prime’dan ve diğerlerinden aylık tüketici harcamaları için muazzam bir rekabetle karşı karşıya.

PSA Peugeot ve FCA Fiat Chrysler’in birleşiminden oluşan Stellantis, yazılımın zaman içinde güncellenmiş hizmetler sunan canlı güncellemeler ile müşterilerin hayatlarına sorunsuz bir şekilde entegre olacağını söyledi.

Stellantis

Stellantis

Yeni ürünler, otomatik sürüş özelliklerine abone olma, kullanıma dayalı araba sigortası satın alma ve hatta beygir gücü eklemek için bir ayarlama ile aracın gücünü artırma olanağını içerecek.

Temel olarak, Stellantis, 12 milyon araca kurulan yazılım tarafından oluşturulan hizmetlerden 400 milyon Euro gelir elde ediyor.

Hedefleri karşılamak için Stellantis, yazılım mühendisliği ekibini Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da 1.000 ila 4.500 arasında genişletecek. Genişletilmiş ekibin 1.000’den fazlası evde yeniden eğitilecek.

Stellantis ayrıca şirketin ihtiyaçlarının yüzde 80’ini karşılayacak ve tedarik zincirini basitleştirecek yarı iletkenler geliştirmek için Foxconn ile yeni bir ortaklık duyurdu. Ortaklığın ilk mikroçiplerinin 2024 yılında araçlara takılması hedefleniyor.

Bu, Stellantis’in, neredeyse tüm otomobil üreticilerini fabrikaları geçici olarak kapatmaya zorlayan başka bir küresel kıtlığa karşı koruma sağlamak için gelecekteki bilgisayar çipi tedariklerini sağlama yöntemidir.

Tavares yaptığı açıklamada, “Bu aynı zamanda daha hızlı yenilik yapma ve ürün ve hizmetleri hızlı bir şekilde oluşturma yeteneğimizi artıracak.” Dedi.

Otomobil üreticisi ayrıca dört yeni tamamen elektrikli araç platformuna girecek yeni bir elektrik ve yazılım sistemi üzerinde çalıştığını söyledi. Şirket, platformları küçük, orta ve büyük araçların yanı sıra kamyonlar için gövde üzeri gövde yapmak için kullanmayı planlıyor.

Bu yazımızda Stellantis, araçlarında yapay zekâ yazılımı konusunda yaptıklarını ve planlamalarını siz değerli okurlarımız ile paylaştık. En iyi Amazon Echo Show fırsatları ile ilgili paylaştığımız yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.