SpaceX, Yıldız Gemisi (Starship) Mars Roketini Fırlattı Mı?

bilginkurt_editor Temmuz 15, 2022 31 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
Space X

Çarşamba öğleden sonra, SpaceX, Güney Teksas’taki tesisinden yörünge altı bir uçuşla yeni nesil Starship roketinin tam olarak monte edilmiş bir prototipini başarıyla fırlattı ve neredeyse indi. Bu, Elon Musk‘ın yakında insanları aya ve sonunda Mars’a taşımasını umduğu roket, ancak Çarşamba günkü fırlatma, sadece birkaç dakika süren mürettebatsız bir test uçuşuydu. Roket 40.000 fit (kabaca bir ticari uçağın seyir irtifası) yüksekliğe uçtu ve dünyaya geri dönerken Musk’ın “belly flop” dediği şeyi yaptı. Roket yüzeye kontrollü bir iniş yaptı ve yerden sadece birkaç yüz fit yüksekte doğruldu. Ancak inişini güvenli bir şekilde inmek için yeterince yavaşlatamadı ve iniş pistinin yakınında muhteşem bir şekilde patladı. Roket, uzaya giden yolun sadece onda birini yapmış ve iniş girişiminden sağ çıkamamış olsa da, hala ilk yörünge görevine doğru büyük bir adım ve Musk’ın gezegenler arası hırsları için büyük bir kazanç. 

SpaceX’n Yıldız Gemisi (Starship) Hakkında Bilgiler

SpaceX’in Yıldız Gemisi (Starship), doğrudan ucuz bir bilim kurgu romanının sayfalarından koparılmış gibi görünüyor. Parıldayan, kurşun şeklindeki gümüş gövdesi, paslanmaz çelik plakalardan oluşan bir yama işidir. Alt yarısından iki üçgen yüzgeç çıkıntı yapar ve ucuna yakın iki küçük yüzgeç bulunur. Yıldız gemisi devasadır—motordan burun konisine kadar 15 katlı—ancak bu, Süper Ağır adlı daha da büyük bir roketin yalnızca üst aşamasıdır. Bu güçlendirici, SpaceX’in Falcon 9 roketinin büyütülmüş bir versiyonudur ve üç kat daha fazla motorla donatılacaktır. SpaceX, bir Falcon Süper Ağır güçlendirici ve Starship ile eşleştiğinde, tüm topluluk yaklaşık 400 fit boyunda duracak. İnsanları aya taşıyan ve şimdiye kadar uzaya uçan en büyük ve en güçlü roket olmaya devam eden NASA’nın Satürn V roketinden sadece birkaç metre daha uzun olacak. 

Hem Super Heavy hem de Starship, SpaceX’in şu anda tüm Falcon roketlerinde kullandığı Merlin motorlarından çok daha güçlü olan yeni Raptor roket motorlarını kullanacak. SpaceX, bir roketten çok tahıl silosuna benzeyen Starship’in küçültülmüş bir versiyonu olan Starhopper için test uçuşları sırasında iki kez ve bir Starship prototipinin test uçuşları sırasında iki kez olmak üzere dört kez bir Raptor motoru uçurdu. Her Starhopper uçuşu sadece tek bir motor taşıyordu ve aracı havada birkaç yüz fit yükseltti. Çarşamba günkü test uçuşu sırasında, Starship prototipi üç Raptor motoru taşıdı ve bir SpaceX roketinin aynı anda birden fazla uçtuğu ilk seferdi. Raptor motorlarından biri uçuşa yaklaşık 2 dakika kala, ikincisi kısa bir süre sonra devre dışı kaldı. Bu motorların kasıtlı olarak kapatılıp kapatılmadığı veya uçuş sırasında arızalanıp arızalanmadığı belli değil. Starship uzaya gitmeye hazır olduğunda, üçü atmosferde uçmak için optimize edilmiş ve üçü uzay boşluğu için optimize edilmiş altı Raptor taşıyacak ve Super Heavy booster, 28 Raptor motoruyla güçlendirilecek.

Space X

Space X Yıldız Gemisi

Geçen yıl boyunca SpaceX, roket yere sabitlenirken motorun ateşlendiği bir tür test olan statik yangınlar sırasında birkaç Starship prototipini kaybetti. Musk’ın dediği gibi bazı patlamalar – veya “hızlı programsız sökme” koyar– kasıtlıydı ve roketin bileşenlerini ne zaman ve nasıl başarısız olduklarını görmek için aşırıya itmek amaçlıydı. SpaceX teknisyenleri, kesintisiz testlere ayak uydurmak için yeni roketleri son derece hızlı bir şekilde üretmek zorunda kaldılar. Aslında, Starship prototipi Çarşamba günü fırlatıldığında, bu versiyonun dünyaya tek parça olarak dönmemesi ihtimaline karşı kanatlarda bekleyen bir başkası daha vardı. Musk bile bunu sadece “1/3 şans” ilk yolculuğunda hayatta kalma. Musk, “Pek çok şeyin doğru gitmesi gerekiyor ama bu yüzden SN9 ve SN10’a sahibiz” tweetlendiuçacak bir sonraki Starship prototiplerine atıfta bulunarak. 

SpaceX, Falcon 9 roketlerini indirme sanatını mükemmelleştirirken, Starship aracı çok farklı ve oldukça zorlu bir uçuş profiline sahip. Falcon 9 güçlendiriciler, motorları aşağıda ve burunları yukarıdayken dikey olarak dünyaya geri düşerken, Starship, atmosferden bordaya düşmek ve inişten kısa bir süre önce dikey bir duruşa geçmek üzere tasarlanmıştır. Bu olağandışı yeniden giriş tamamen aerodinamikle ilgili. Starship, bir göbek flopunu gerçekleştirerek, yüzgeçlerini kullanarak inişini daha doğru bir şekilde kontrol edebilir. Ancak bu tür bir iniş manevrası aynı zamanda emsalsizdir, bu da SpaceX’in dünyaya dönerken Starship’in nasıl tepki verdiğine dair daha iyi bir fikir edinene kadar çok fazla risk taşıdığı anlamına gelir. 

Artık ilk test uçuşu aradan çıktığına göre, SpaceX mühendisleri, inişi nasıl yapacaklarını ve Starship’i daha yüksek irtifalara nasıl iteceklerini bulmalarına yardımcı olacak çok sayıda veriye sahipler. Yörüngeye ilk gezintileri mürettebatsız olacak olsa da, Starship astronotları alçak dünya yörüngesinin ötesine taşımaya mahkumdur. Musk, Starship’in ay çevresindeki ilk mürettebatlı uçuşunu, yolculuk için bir avuç sanatçı getirme sözü veren Japon milyarder Yusaku Maezawa’ya çoktan sattı. NASA’nın insanlı uzay uçuşu programının liderleri, kendi ay hedefleri için Starship’ten yararlanmakla da ilgileniyorlar. Bu yılın başlarında, ajans, roketin ay yüzeyine astronotları indirebilecek bir versiyonunu geliştirmek için SpaceX’e başvurdu. 

Sizin SpaceX’in Yıldız Gemisi -Starship- hakkında görüşleriniz neler? Yorumlarınızı bekliyoruz! 🙂

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.