NASA Yeni Uzay Tuvaleti Nedir? Evrensel Atık Yönetim Sistemi

bilginkurt_editor Temmuz 04, 2022 31 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
nasa yeni uzay tuveleti

Nasa yeni uzay tuvaleti nedir, evrensel atık yönetim sistemi avantajları nelerdir? Uluslararası Uzay İstasyonu, şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş laboratuvarlardan biridir. Bilinen evrendeki en soğuk noktaya, “bir çip üzerindeki organlara”, bir süper bilgisayara ve kuantum lazerlere ev sahipliği yapıyor. Uluslararası uzay istasyon, aynı zamanda bu yılın ilerleyen saatlerinde, şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş banyoya ev sahipliği yapma ayrıcalığına sahip olacak. Evrensel Atık Yönetim Sistemi olarak bilinen bu yüksek teknolojili porta lazımlık, altı yıldır geliştirme aşamasındaydı ve inşa edilmesi 23 milyon dolardan fazlaya mal oldu. Eylül ayında bir Northrop Grumman Cygnus kargo kapsülü içinde uzay istasyonuna teslim edilmesi planlanıyor. 

NASA Yeni Uzay Tuvaleti Nedir?  

Şu anda uzay istasyonunda bulunan iki ısmarlama versiyonun aksine, NASA’nın yeni uzay tuvaleti, geleceğin çeşitli mürettebatlı uzay araçlarıyla çalışmak üzere tasarlandı. Yakın vadede, NASA astronotlarını birkaç yıl içinde aya taşıyacak olan kapsül Orion’a kurulacak. Evrensel Atık Yönetim Sistemi üzerinde çalışan NASA ekibine liderlik eden Melissa McKinley, tuvaletin nihayetinde mürettebatlı ay inişlerinde veya Mars’a giden uzay gemilerinde de kullanılabileceğini söylüyor. Ancak bunlardan herhangi biri olmadan önce NASA, her şeyin planlandığı gibi çalıştığından emin olmak için üç yıllık bir test için ISS’ye gönderiyor. 

Yeni tuvalet, NASA’nın önceki uzay tuvalet tasarımlarıyla birçok özelliği paylaşan kompakt beyaz bir silindirdir. Çiş emmek için bir hunisi, astronotların dışkılarını bıraktığı çıkarılabilir bir atık sıkıştırıcısı ve bir astronotun nişan almasına yardımcı olmak için küçük açıklığın etrafında çıkıntılı bir dudağı olan bir oturağı vardır. NASA’nın yeni tuvaletindeki en büyük farklardan biri, kompakt ve tamamen kendi kendine yeten, eski ISS sistemi ise bölmenin arkasına gizlenmiş ve onarımları zorlaştırmış olmasıdır. Ayrıca, idrarı su için geri dönüştürülmek üzere uzay istasyonunun yaşam destek sistemine aktarmadan önce ön işleme tabi tutan bir sisteme sahip.

nasa yeni uzay tuveleti

NASA Yeni Uzay Tuvaleti

NASA Yeni Uzay Tuvaleti Avantajları Nelerdir? 

McKinley, en büyük iyileştirmelerden birinin, kadın mürettebat üyelerinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için tasarımı değiştirmek olduğunu söylüyor. McKinley, “İdrar hunisinin yerleşimi ve dışkılama yapmak için kendilerini yerleştirmek zorunda oldukları yer nedeniyle, kadın mürettebatın aynı anda hem idrara çıkması hem de dışkılaması daha karmaşıktır” diyor. “Bir yakınlık sorunu vardı, bu nedenle koltuk ve idrar hunisi, kadın mürettebatın deneyimini iyileştirmek için tasarlandı.” 

Yeni versiyon, ISS’deki mevcut bir tuvaletin yanındaki bir kabine yerleştirilecek, ancak kabin yan yana iki banyoyu barındıracak şekilde tasarlanmamıştı. Geçen yılın başlarında, uzay istasyonundaki astronotlar tesisatçı şapkalarını taktılar ve yeni laboratuvar tuvaleti için hazırlanmaya başladılar. Yeni tezgahı kurarken, eski uzay tuvaleti tamir edilmeden önce bir sızıntı yaptı ve birkaç litre su döktü. ISS’deki tuvaletler birkaç kez arızalandı, ancak McKinley, NASA’nın yeni daha basit tasarımının gelecekte bu sorunların önlenmesine yardımcı olacağını umuyor. 

Evrensel Atık Yönetimi Öncesinde NASA Ne Yapıyordu? 

Mikrogravitede tuvalete çıkmak göz alıcı olmayabilir, ancak bugün astronotlar, son sınıra girme girişiminde bulunan ilk insanlardan çok daha iyi durumda. İnsanlı uzay uçuşunun ilk günlerinde NASA, uzay aracına banyo koyma zahmetine bile girmedi. Apollo 11’in aya yaptığı görev sırasında, komuta kapsülündeki üç astronot, idrarı giysinin altına takılan bir mesanede toplayan prezervatif benzeri bir kola işedi; dışkı doğrudan torbalara gitti. NASA’nın ilk uzay istasyonu Skylab, bir NASA uzay aracına ilk kez bir tuvalet entegre edildiğinde dikkat çekti. Duvarda dışkıyı emen ve analiz için torbalarda saklayan bir delikten oluşuyordu. 

Uzay mekiğine kurulan atık toplama sistemi, Dünya’da bulabileceğiniz bir tuvalete benzeyen ilk sistemdi. Mikro yerçekiminde astronotlardan dışkıyı uzaklaştırmak için fanlarla donatılmış silindirik bir metal kase ve idrar için bir huniye bağlı bir emme hortumu vardı. İlk mekik görevlerinde tuvaletle ilgili bazı sorunlar olsa da, McKinley “Evrensel Atık Yönetim Sistemi bu mirasın üzerine inşa edilmiştir” diyor. “Uzay araştırmalarında ilerledikçe, tuvaletin de bir evrimi var.” 

Bu yazımızda sizler için Nasa Uzay Tuvaletini anlattık. Evrensel Atık Yönetimi hakkında merak ettikleriniz veya görüşleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın! 😊  

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.