5G Ağları Hava Tahminlerini Etkileyebilir Mi?

bilginkurt_editor Eylül 02, 2022 5 okunma 0 yorum 2 dakikada okuyabilirsiniz
5G Etkileri

Daha iyi, daha hızlı bir cep telefonu sinyali ile doğru bir hava tahmini arasında bir seçim yapsanız hangisini seçerdiniz? Bu, federal yetkililerin kablosuz spektrumun daha fazlasını açık artırmaya mı satmaya karar verdiklerinde veya böyle bir hareketin ABD hava tahminlerini kaosa sürükleyebileceğini söyleyen meteorologlara kulak verdiklerinde karşı karşıya kaldıkları soru. 

Perşembe günü Capitol Hill’de NOAA’nın başkan vekili Neil Jacobs, 5G kablosuz telefonlardan gelen parazitin tahminlerin doğruluğunu yüzde 30 azaltabileceğini söyledi. Bunun, kırk yıl önceki hava tahminlerinin kalitesine eşdeğer olduğunu söyledi. Jacobs, Çevre Alt Komitesi’ne “Tahmin ölçeğimizin bugünden yaklaşık yüzde 30 daha az olduğunu görmek için zamanda geriye bakarsanız, 1980’di” dedi. 

Jacobs, bu azalmanın kıyı sakinlerine bir kasırgaya hazırlanmak için iki veya üç gün daha az zaman vereceğini ve fırtınaların karaya giden son yolunun yanlış tahminlerine yol açabileceğini söyledi. Sıralama komitesi üyesi Frank Lucas’a (R-Oklahoma) “Bu gerçekten önemli” dedi. 

Mart ayında FCC, NOAA, NASA ve Amerikan Meteoroloji Derneği’ndeki bilim adamlarının itirazlarına rağmen, 24 gigahertz frekans bandını kablosuz taşıyıcılara açık artırmaya çıkarmaya başladı. Bu hafta, Senatörler Ron Wyden (D-Oregon) ve Maria Cantwell (D-Washington) FCC başkanı Ajit Pai’ye, komisyonun şirketlerin bir çözüm bulunana kadar 24 GHz bandını kullanmasını durdurmasını ve açık artırmanın daha fazla ertelenmesini talep etti. . 

Madison, Wisconsin Üniversitesi’nde bir araştırma meteoroloğu olan Jordan Gerth, Amerikan Meteoroloji Derneği’ndeki bir grubun parçası olarak bu konuyu inceliyor. FCC, telefon şirketlerine tahsis ettiği spektrumun hangi bölgelerini değiştirebilirken, tahmincilerin sıkışıp kaldığını söylüyor. Bunun nedeni, su buharının atmosferde yeni nesil 5G kablosuz iletişim (24 GHz) için satılana oldukça yakın bir frekansta (23.8 GHz) zayıf bir sinyal yaymasıdır. NOAA’nın GOES-R’si ve Avrupa MetOp’u gibi uydular, yaklaşan fırtınalar ve hava sistemleri için tahmin modellerine beslenen verileri toplamak için bu frekansı izliyor.

5G Etkileri

5G Hava Tahminlerini Nasıl Etkiler?

Gerth, “23.8’den uzaklaşamayız, yoksa yapardık” dedi. “5G söz konusu olduğunda, yönetimin 5G’yi spektruma koyma önceliği var ve bunun bunu yapmak için uygun bir yer olduğunu düşündüler. Hava durumunu algıladığımız yere yakın.” Gerth, kablosuz taşıyıcıların 5G cep telefonu vericilerinin yaydığı gücü azaltarak uydudaki hassas sensörleri boğmadıklarını söylüyor. NOAA ve NASA, parazit gürültüsünü Avrupa Birliği ve Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından kabul edilebilir olarak kabul edilen seviyeye daha yakın bir seviyeye sınırlamak istiyor. 

NOAA’dan Jacobs, Meclis komitesine şu anda FCC tarafından önerilen sayının, NOAA uydusunun pasif mikrodalga sirenlerinden yüzde 77 veri kaybına neden olacağını söyledi. Ayrıca, iki kurumdan uzmanların bir uzlaşma bulmaya çalıştıklarını söyledi. Perşembe günü milletvekillerine “Zarif bir çözüm bulabileceğimiz konusunda iyimserim” dedi. 

Bu arada Gerth, bu sorunun muhtemelen yakın zamanda ortadan kalkmayacağını söylüyor. FCC, yağmur ve karı (36-37 GHz), atmosferik sıcaklığı (50.2-50.4 GHz) ve bulutları ve buzu (80-90 GHz) tespit etmek için kullanılanların yakınındaki radyo frekans bantları için gelecekteki 5G açık artırmalarını planlıyor. Gerth, “Bu bir ve bitmiş değil,” diye ekledi. “Bugün 23,8, yarın 36.” 

Dışişleri bakanlığı, Ekim ayında bir dünya radyo konferansında karara bağlanacak olan parazit seviyesi konusunda diğer ülkelerle pazarlık yapıyor. FCC’nin 5G açık artırması, hem küçük hem de büyük kablosuz sağlayıcılardan yaklaşık 2 milyar dolar topladı ve hala devam ediyor.

Bu yazımızda sizler için 5G ağlarının hava tahminlerini nasıl etkileyebileceğini inceledik. Konu ile alakalı yorumlarınızı bekliyoruz! 🙂

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 51 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.

KATEGORİLER