Araç Sigortası Yaptırmak İçin Ne Gereklidir? Kasko İle Farkları

bilginkurt_editor Nisan 03, 2022 65 okunma 0 yorum 2 dakikada okuyabilirsiniz

Zorunlu trafik sigortası, tüm araç sahiplerinin sahip olması gereken ve yaptırılması zorunlu olan sigorta çeşitlerindendir. Araç sigortasının en önemli özelliği kaza esnasında karşı tarafın hasarlarını garanti altına almaktadır ve maddi destek sağlamaktadır. Bu yazımızda Araç ya da diğer bir ifadeyle trafik sigortası fiyatları, özellikler ve kasko ile farklarından bahsedeceğiz.

Araç Sigortası Nedir?

Bugün herkes birçok sigorta türünü duymuştur. Sigorta kelimesinin anlamına baktığımızda; sigorta, bir kimsenin veya bir şeyin herhangi bir zarara karşı prim karşılığında koruma altına aldığı poliçeleri içeren sözleşmelerdir. Günümüzde bu tür anlaşmalar sigorta acenteleri ile kolaylıkla yapılmaktadır. Bu sözleşmelerden biri de trafik sigortası veya diğer bilinen ifadesi ile araç sigortasıdır.

araç sigortası ve kasko

Araç Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

Araç  sigortası en çok kasko ile karıştırılmaktadır. i2918 Karayolları Trafik Kanunu uyarınca trafikte bulunan her araç sahibine zorunlu trafik sigortası yaptırılması zorunludur. Araç sahibi olan kişiler, zorunlu trafik sigortası yaptırmamaları veya geç kalmaları durumunda yasal cezalarla olumsuz duruma düşmektedirler.

Kanunen zorunlu sigorta olduğu için zorunlu araç sigortasının yaptırılması gerekir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sahiplerinin geciktirmeden sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Trafik sigortasını yaptırmayan ve ceza alan araç sahipleri  zorunlu trafik sigortasını yaptırdıktan sonra aracı geri alabilirler.

Araç sigortası fiyatlarını belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise aracın türüdür. Sizlerde en uygun araç sigorta teklifi almak için sigorta şirketlerinin iletişim bilgilerine online ortamlardan ulaşabilirsiniz.

Kasko Nedir, Neleri Kapsamaktadır?

Yangın, araç veya parçalarının çalınması, doğal afetler ve aracın başka bir araca çarpması durumunda oluşabilecek maddi hasar nedeniyle araca gelebilecek her türlü hasarı kasko ile karşılayabilirsiniz.

Kasko sigortasına ek olarak, müşteri tarafından talep edilen ek teminatlar poliçedeki teminata eklenebilmektedir. Son zamanlarda özellikle araç sahiplerinin kasko yaptırdıklarınız görmekteyiz. İsteğe bağlı olan kasko zamanla istek yerine ihtiyaç haline dönüşmüştür.

Trafiğe çıkan her araç sahibinin mutlaka kasko yaptırması gereklidir.  Özellikle büyük şehirlerde kasko yaptıran araç sahipleri için büyük önem arz etmektedir. Araç sahibinin istek ve ihtiyaçlarına göre kasko teminatları eklenebilir ya da çıkartılabilir.

Neden bazı araç sahipleri zorunlu trafik sigortası yaptırdıktan sonra kasko yaptırmalı? bu gerekli mi? gibi birçok merak edilen sorular bulunmaktadır.

Trafik sigortası karşı tarafın maddi zararını, trafik sigortası ise kendi aracınızın yanması, çalınması ve kaza yapması sonucu oluşan zararı teminat altına almaktır. Güvenli bir yolculuk için zorunlu trafik ve kasko sigortası şarttır.
Kasko sigortası araç sahiplerine geniş olanaklar sunduğu için, istediğiniz kadar poliçenize ek seçenekler ekletebilirsiniz.  Örneğin, poliçenize eklemeniz durumunda sigorta şirketinin karşılayacağı fırtına, sel, deprem gibi doğal afetlerden kaynaklanan maddi hasar kayıpları karşılanmış olur.

Araç Kasko Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Araç kasko fiyatlarını belirleyen birkaç kriter bulunmaktadır. Araçların birbirinden farklı kasko değerleri bulunmaktadır. Sigorta acenteleri araçların değerine göre farklı fiyat seçenekleri sunmaktadır. Kasko fiyatını belirleyen en önemli kriterler ; aracınızın kaza geçmişi olup olmadığı, aracın model ve üretim yılı, aracın markası gibi faktörlere bağlı olarak kasko fiyatı belirlenmektedir. Kasko teklifi almak için sigorta acentelerine mutlaka danışmanızı öneririz.

Bu yazımızda araç sigortası ve kasko hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Sizlerde araç sigortası ve kasko ile ilgili değerli görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.