Uyuma Güçlüğü Çeken İnsanlarda Ölüm Riski Daha Yüksek!

bilginkurt Haziran 10, 2021 296 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz

Ünlü İngilizce Journal of Sleep Research dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre uyumakta zorluk yaşayan insanları ölüm riski kolay uyuyanlara nazaran daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

İngiltere’de yaşayan 500 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen deneyde insanların uyuma alışkanlıkları gözlemlendi. Söz konusu deneyde katılımcıların gece yatarken uykuya dalmakta ne derece zorluklar yaşadıklarını, gece yarısı ansızın uyanıp uyanmadıkları soruldu. Elde edilen bulgulara göre sürekli olarak uyku sorunu yaşayan insanların yaşamayanlara göre daha yüksek ölüm tehlikesi yaşadığı ortaya çıkmış.

Yaklaşık 9 yıl boyunca yapılan araştırmada katılımcıların uyku alışkanlıkları gözlemlenerek detaylı bir rapor ortaya sunulmuş. Uyumakta zorluk çekenlerin yanı sıra Tip 2 diyabet hastalığı bulunan insanlarda ki riskin daha yüksek olduğu saptanmış. Araştırmaya göre Tip 2 diyabeti olan ve uyumakta zorluk çeken kişilerin sağlıklı insanlara oranla %87 daha yüksek ölüm riski taşıdığı saptanmış.

Northwestern Üniversitesi Araştırma Üyesi Profesör Kristen Knutson makalede; “Diyabet başlı başına, ölüm tehlikesinin yüzde 67 artmasıyla bağlantılı. Fakat diyabetli katılımcılardaki ölüm oranının sık uyku sorunlarıyla birleşmesi, oranı yüzde 87’ye çıkarıyor. Diğer bir ifadeyle, diyabetli insanları tedavi eden doktorların uyku bozukluklarını da araştırması ve uygun olduğu zaman tedavi seçeneklerini düşünmesi özel önem taşıyor.” sözlerine yer verdi.

Etiket:

bilginkurt

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 66 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.