Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler, Araç Sigorta Fiyatları

bilginkurt_editor Eylül 09, 2022 6 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
zorunlu trafik sigortası

Zorunlu trafik sigortası olarak bilinen Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, trafikte kritik bir önem taşır. En uygun trafik sigortasını bulmak, araç sahiplerinin önemsediği konuların başında yer alır.  

Trafik sigortası, zorunlu bir sigorta çeşididir. Trafiğe çıkan her motorlu taşıta yapılması zorunludur. Biz de bu yazımızda sizler ile trafik sigortası hakkında bilmeniz gerekenleri, araç sigorta fiyatlarını ve çok daha fazlasını paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım, keyifli okumalar!  

Trafik Sigortası Nedir? Niçin Önemlidir? 

Türkiye’nin en yaygın sigorta çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Zorunlu trafik sigortası, araç sahibinin bir kazaya karışması durumunda verdiği hasarı karşılar. Yani suçlu olan tarafın neden olduğu hasarın onarılmasını ve suçsuz tarafın mağdur olmamasını sağlar.

zorunlu trafik sigortası

En Uygun Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 

Hemen hemen her sigorta şirketinin bu alanda hizmet verdiği, oldukça yaygın bir sigorta çeşidi olsa da trafik sigortası hakkında bilinen birçok yanlış mevcuttur. Trafik sigortası hakkında bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:  

  • Kanunen zorunlu bir işlemdir. Trafiğe çıkan her sürücünün aracına yaptırması gereklidir. Aksi takdirde hem çevresini tehlikeye atacak hem de aracının bağlanmasına sebep olup para cezası ile karşılaşacaktır.  
  • Kaza sonucu sizin aracınızda oluşan hasarı bu şekilde ödeyemezsiniz. Kasko adı verilen bir başka sigorta çeşidi, kendi aracınızdaki hasarın karşılanması için gereklidir.  
  • Aracınızdaki hasarın yanı sıra sizin ve kaza sırasında aracınızda bulunan yakınlarınızın sağlık giderleri de bu sigorta ile karşılanmayacaktır. 
  • Trafik sigortası 3 durumu kapsar: her araç ve duruma göre değişiklik gösterebilecek maddi hasarlar, sağlık harcamaları ve ölüm. Karşı tarafa verdiğiniz hasarlar, karşı tarafın kaza sonucu alması gereken tedavi ve kazaya karışan birinin vefat etmesi durumunda yakınlarına ödenecek tazminat teminatınızdan ödenir.  
  •  Trafik sigortalarında poliçe süreleri 1 yıl olarak bilinmektedir. Bundan dolayı her yıl mutlaka yenilenmesi oldukça önemlidir.  
  • İkinci el bir araba alınması durumunda aracın eski sahibi trafik sigortası yaptırmış olabilir. Fakat bu yeterli değildir. Yapılan eski sigorta sadece 15 gün geçerliliğini devam ettirecektir. Bu yüzden ikinci el bir araba alırsanız sigortasını yeniletme işlemlerine başlamayı unutmayın.  
  • Tam tersi durumda yani siz aracınızı sattığınızda yaptırdığınız sigorta iptal edilir ve sigorta şirketi kalan günlerin ücretini talep edebilir
  • Zorunlu trafik sigortalarında hiçbir hasar olmadığı tespit edildiğinde hasarsızlık indirimi uygulanabilir.  
  • Pirim fiyatları, tercih ettiğiniz sigorta şirketine, arabanızın modeline göre değişiklik gösterebilir. Araştırmanızı yaparken bu bilgiyi aklınızdan çıkarmayın.  

Araç Sigorta Fiyatları 2022 Ne Kadar?  

1 Haziran itibariyle trafik sigortası fiyatlarına %25 zam gelmiştir. Her araç sahibinin trafik sigortası için aynı ücreti ödemediği unutulmamalıdır. Sigorta şirketinden sigorta şirketine farklılık gösterebilen araç sigorta fiyatları arasında doğru araştırmayı yapmak önemlidir.  

En uygun trafik sigortası araştırmanızda VDF Sigorta’ya da bir şans vermeyi unutmayın! 2017 yılından beri müşteri memnuniyetini sağlama amacıyla hizmet vermektedir. Türkiye’de 70 şubesi bulunmaktadır. Geniş hizmet yelpazesine sahip olan şirket, 12 sigorta şirketinin acentesi olarak faaliyet göstermektedir. Markalı kaskodan kredi koruma sigortalarına kadar birçok farklı branşta varlığını sürdürmektedir.  

Bu yazımıza trafik sigortası nedir, niçin önemlidir sorusu ile başlayıp zorunlu trafik sigortası hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayarak devam ettik. Araç sigorta fiyatları hakkında detaylı bilgi için VDF Sigorta web sitesini ziyaret edebilir, sigorta fiyat teklifi alabilirsiniz.  

Bahsettiğimiz konu ile ilgili soru, yorum ve görüşlerinizi yorumlar kısmında bekliyor olacağız! 😊  

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 51 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.

KATEGORİLER