2022 En İyi Çalışma Trendleri Nelerdir?

bilginkurt_editor Şubat 23, 2022 86 okunma 0 yorum 2 dakikada okuyabilirsiniz

On yıl geriye giderseniz, tipik bir 9-5 ofis işinden başka bir şey düşünmezdiniz. Pandemi sırasında birçok işçinin eve gönderilmesi ve hatta işsiz kalmasıyla birlikte, işverenler işlerinin nasıl yürütüldüğünü düşünmek zorunda kaldılar.

Bu, ideolojileri sosyal medya platformlarında paylaşmanın gücüyle birleştiğinde, 2020’lerin çalışma ortamındaki en büyük değişikliklerden bazılarını görmeye hazır olduğu anlamına geliyor. İşte 2022’de işin değişeceği beş yol.

2022 Çalışma Trendleri

Çalışma Haftası Kısalacak

Bunun basit öncülü, 40 saatlik, beş günlük tipik bir haftanın kısalmasıdır. En yaygın olarak, dört günlük bir çalışma haftası uygulanır ve personelin yalnızca 32 saat çalışması gerekir. Bunun işe yaraması için çalışılan saat ne olursa olsun aynı maaş ve yardımlar geçerli olmalıdır, aksi takdirde ücretin kesilmesi işçilere fayda sağlamaz.

Dört günlük bir çalışma haftasına yönelik Birleşik Krallık pilot programının lideri olan 4 Day Week Global, işletmelerin neredeyse üçte ikisinin bir işgücünü hem çekmeyi hem de elde tutmayı daha kolay bulduğunu söylüyor.

Böylesine radikal bir değişime açık bir şirket, başka değişikliklere de açık olacaktır, bu nedenle, tek bir firmayla anlaşmak istiyorsanız, kimin uyum sağlamaya hazır olduğunu ve gelecekte kimin daha canlı kalacağını kontrol etmeye değer. .

Yine de bir şirket için böyle bir planı uygulamak, üretkenlikte %20’lik bir düşüş anlamına gelmez. İşçiler genellikle haftanın başında daha üretkendir ve hak edilmiş bir hafta sonu yaklaşırken motivasyonları düşer.

İnsanlar genellikle hafta sonlarına fazladan bir gün eklemek için biraz daha fazla çalışmaya daha istekli olacaklar ve aslında aynı şirket, dört günlük bir çalışma haftasında neredeyse her 10 kişiden sekizinin daha mutlu ve daha az stresli olduğunu iddia ediyor. Elbette bu iyi bir şey mi?

Hibrit Çalışma

Hibrit çalışma artık pandemi için geçici bir çözüm olmayacak. Hem işverenler hem de çalışanlar, 21. yüzyılın bu çalışma modelinin faydalarını şimdiden elde ediyor ve bunu bir seçenek olarak görmeyi reddeden herhangi bir şirket, bazı kaşlarını çattı.

Çalışanlar her zaman esnekliğe ilgi duymuştur, ancak çalışma saatlerinizi ev hayatınıza uyacak şekilde ayarlayabilmek daha önce hayal bile edilemezdi. Çocuğunuzu okuldan almak için zaman ayırmak – hatta köpeğinizi dışarı çıkarmak için bile – aileleri çocuk bakımı ve diğer masraflardan binlerce kurtarabilir ve maaş artışı etkisi yaratır.

Aksi takdirde çalışabilecek durumda olan hasta çalışanlar, ofisteki meslektaşlarına bulaşmadan ve daha da önemlisi, bir günlük çalışma kaybetmeden bunu evden yapmaya devam edebilir.

İyi bir hibrit çalışma modeli, iş arkadaşlarının bir ekran aracılığıyla her zaman mümkün olmayan ilişkiler kurmasına ve sürdürmesine izin vererek, yine de bazı ofis çalışmalarını içerecektir. Ofis kültürü, bir çalışanın ne kadar mutlu olduğundan sorumlu olan pek çok şeyden biri olabilir; bu nedenle, hibrit bir çalışma düzeninde her iki tarzın birleşimi bu kadar harika olabilir.

Sağlık Öncelikli

İyi bir şirket, çalışanlarına her zaman çekici yan haklar ve rahat bir maaş paketi ile baktı, ancak sağlık çok yakında denklemin çok daha büyük bir parçası olacak.

Şirketler zaten sağlık sigortası, diş bakımı ve hatta indirimli spor salonu üyelikleri gibi avantajlarla insanların fiziksel ihtiyaçlarını karşılıyor. Bunların bazı kullanıcılar için paha biçilmez olduğu kanıtlanmış olsa da, diğerleri ruh sağlıkları hak ettiği ilgiyi göremediği için yetersiz kalıyor.

Daha sağlıklı bir iş gücü, nihayetinde daha az hasta günlere yol açarak bir şirketin en iyi şekilde çalışmasına olanak tanır.

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.