Porto Riko Gezi Rehberi: Porto Riko Turistik Yerleri

bilginkurt_editor Temmuz 19, 2022 32 okunma 0 yorum 4 dakikada okuyabilirsiniz
Porto Riko

Porto Riko gezilecek yerler hangileridir? Porto Riko gezi rehberi karşınızda! Tropikal bir Karayipler seyahat destinasyonu olarak Porto Riko değerli turistik yerlere sahiptir. Bazıları altın rengi kumları kaplayan sakin ılık suları ve diğerlerinin devasa dalgaları ve ünlü sörf molaları olan palmiyelerle çevrili güzel plajlar, çiftlerden ve ailelerden sert sörfçülere kadar her türden plaj arayanları kendine çeker. 

ABD Orman Sistemi’nin tek tropik yağmur ormanına ve Bioluminescent Körfezi’nin gece harikalarına ev sahipliği yapan Porto Riko, doğa severler için hoş bir sürpriz. Buna, kolonyal mimarisi ve eski kaleleri ile tarihi San Juan’ın kültürünü ve cazibesini ekleyin ve resim tamamlandı. 

Porto Riko, İspanyol Karayip kültürüne ve bariz bir Amerikan bükümüne sahip karmaşık bir adadır. Bu, özellikle Amerikan zincir restoranları ve anakara ABD ile ilişkili diğer konforları ile San Juan çevresinde görülür. Daha uzaklara giderek şirin kasabalar, küçük köyler, güzel adalar, mağaralar ve engebeli dağlık bir iç mekan bulacaksınız. 

Daha fazla gezi fikri için Porto Riko’daki en iyi turistik yerler listemize bakın! 

Porto Riko Gezilecek Yerler

  1. Eski San Juan (San Juan Viejo)

Güzel kolonyal mimarisi ve heybetli kaleleriyle Eski San Juan sokaklarında yürümek, başka bir çağa geri adım atmak gibidir. Bu, Porto Riko’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir, bu yüzden bu şehir için seyahat planınızda biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. 

500 yıldan daha eski ve Amerika’nın en eski ikinci şehri olan Eski San Juan, günümüz Porto Rikolu yaşamıyla katmanlı İspanyol sömürge tarihinin bir karışımıdır. Tüm bölge, yüzlerce restore edilmiş 16. ve 17. yüzyıl İspanyol sömürge binası ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Bugün, bu güzel eski yapıların bazılarında yemek yiyebilir, alışveriş yapabilir ve hatta konaklayabilirsiniz. 

  1. El Morro Kalesi (Fuerte San Felipe del Morro)

Eski San Juan’daki ana cazibe ve Porto Riko’daki en önemli turistik yerlerden biri El Morro Kalesi’dir (Fuerte San Felipe del Morro). Bir yarımada üzerinde görkemli bir şekilde kurulmuş olan 1539’dan kalma bu kale, zaman içinde büyüleyici bir adımdır. 

Bu milli parkın bakımlı arazisinde dolaşın ve yaklaşık 500 yıl önce burada hayatın nasıl olacağı hakkında biraz düşünün. Çoğu 1800’lerin ortalarından sonlarına kadar inşa edilmiş zindanları, yürüyüş yollarını, rampaları ve tünelleri keşfedin. Duvarların tepesine çıktığınızdan ve okyanusun muhteşem manzarasını görmek için koruma kulelerinden birine çıktığınızdan ve arkada yükselen modern şehir olan Eski San Juan’a döndüğünüzden emin olun. 

Eski Şehir’den El Morro’ya kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Havaların daha soğuk olduğu sabahları gelmeye çalışın. Geceleri El Morro aydınlanır ve harika fotoğraflar çeker.

Porto Riko

Porto Riko Gezilecek Yerler

  1. San Cristobal Kalesi

Görünürde saklanan ama yine de daha ünlü El Morro’nun (tüm şöhreti alan) gölgesinde kalan Castillo de San Cristóbal kesinlikle görülmeye değer. Yürüyüş ayakkabılarınızı getirin – San Cristobal, El Morro’dan daha büyük. Aslında, Yeni Dünya’da şimdiye kadar yapılmış en büyük İspanyol kalesi ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. 

Castillo de San Cristobal keşfetmek için eğlenceli bir yerdir. Savunma amaçlı olarak, hendekler ve tünellerle birbirine bağlanan beş ayrı birim 27 dönümlük bir alana yayılmıştır. Bir birim ihlal edilirse, işgalciler kolayca diğerine geçebilirdi. 

1634 ve 1790 yılları arasında inşa edilen kale, tarihi San Juan’ın doğu kapısı üzerinde nöbet tutmak için tasarlandı. Bir deniz saldırısını püskürtmek için inşa edilen ve tasarlanan El Morro, Castillo de San Cristobal, karadan gelecek bir saldırıya karşı korumak için tasarlandı. 

Castillo de San Cristobal bir milli parktır. Buraya girişiniz bir haftalığına iyi olur ve ayrıca sizi El Morro’ya götürür. 

  1. El Yunque Ulusal Ormanı

El Yunque Ulusal Ormanı’nda Porto Riko’nun yemyeşil iç güzelliğini deneyimleyin. Pico El Yunque dahil olmak üzere Luquillo Dağları boyunca yayılan El Yunque Ulusal Ormanı, Ulusal ABD Orman Sistemindeki tek tropikal yağmur ormanına ev sahipliği yapmaktadır. 

Yürüyüş parkurları ormanın içinden geçerek, yürüyüşçülerin 240 ağaç türünden bazılarına ve yüzlerce bitki türüne (yalnızca 50 tür orkide) ve ayrıca daha küçük vahşi yaşam bolluğuna daha yakından bakmalarını sağlar. El Yunque’nin zirvesi deniz seviyesinden 3.500 fit yüksekliğe ulaşır ve orman, adanın kalan bakir ormanının dörtte üçü de dahil olmak üzere 43 mil kareyi kaplar. 

El Yunque Ulusal Ormanı, Porto Riko’nun en popüler doğal cazibe merkezlerinden biridir ve genellikle San Juan’dan bir turla ziyaret edilir. El Yunque Ulusal Ormanı’ndaki en önemli yerler arasında La Coca Şelaleleri, Yokahú Kulesi, Baño Grande, Baño de Oro ve La Mina Şelaleleri bulunmaktadır. 

Otoyolun yanında yer alan La Coca Falls, kaya oluşumları üzerinde 85 metrelik bir şelaleye sahiptir ve ziyaretçilerin El Yunque’de gelecekleri ilk büyük cazibe merkezidir. 

El Portal Tropikal Orman Merkezi, bölge hakkında bilgi almak isteyenler için bir ziyaretçi merkezidir. Yakınlarda, halkın tırmanmaya açık olduğu ve yağmur ormanlarının güzel manzarasını sunan 1930’lardan kalma bir kule olan Yokahú Kulesi bulunmaktadır. 

Buradaki iklim, kıyı boyunca ve daha düşük kotlarda olduğundan oldukça daha soğuktur ve belirgin şekilde daha yağışlıdır. 

El Yunque Ulusal Ormanı, 2017’deki arka arkaya kasırgalardan ciddi şekilde zarar gördü. Ana ziyaretçi merkezinin 2022’de açılmasıyla birlikte onarım ve iyileştirme çalışmaları neredeyse tamamlandı. En son güncellemeleri öğrenmek için yerel operatörlere danışın. 

Bu yazımızda sizler için Porto Riko gezilecek yerler listesi hazırladık. Sizin içlerinden en çok merak ettiğiniz hangisi? Yorumlarda cevabınızı bekliyoruz! 🙂

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.