Sürtünme Kuvveti Modeli, Sürtünmeyle Alakalı Her Şey

bilginkurt_editor Temmuz 26, 2022 35 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz
sürtünme

Sürtünme kuvveti modelini anlamak için bir blok alın ve düz bir masaya koyun. Bloğu yandan itin ama hareket edecek kadar sert değil. Blok hareket etmediğinden (teknik olarak hızlanmadığından), nesne üzerindeki net kuvvet sıfır Newton’dur. Bu, sağa ittiğiniz miktarın, sola iten sürtünme kuvvetine eşit büyüklükte olduğu anlamına gelir. Şimdi bir yandan iterken bir yandan da itmeyi deneyin. aşağı blokta: 

Artık bloğun hareket etmesine neden olmadan daha fazla yan kuvvet uygulayabilirsiniz, değil mi? Bu açık ve sezgisel, ama neden olduğunu biliyor musunuz? Bunun nedeni sürtünme kuvvetinin artmasıdır. Bunu anlamak için, normal kuvvet olarak bilinen, daha az belirgin olan başka bir kuvvetin iş başında olduğunu anlamamız gerekir: 

Gerçekte, bloğa bastığınızda, masa iter. Bloğun masadan hızla geçmesini önlemek için üzerine eşit ve zıt bir kuvvetle. Buna “normal” kuvvet denir çünkü yüzeye diktir ve yerçekiminin sizi kaldırımdan itmesini engelleyen aynı tür kuvvettir. 

Her şeyin anahtarı budur: Sürtünme kuvvetinin büyüklüğü, normal kuvvetin büyüklüğüne bağlıdır. Aşağıya ne kadar sert basarsanız, yana doğru harekete karşı potansiyel sürtünme direnci o kadar fazla olacaktır.

sürtünme

Sürtünme Kuvveti Modeli

Daha Fazla Kütle Daha Fazla Sürtünme Demektir. 

Şimdi geri dönün ve sürtünme modeline bakın. Söylediği şey, “statik sürtünme kuvveti” (Ff)—yani, birbirine göre hareket etmelerini önlemek için iki yüzey arasındaki gerekli sürtünme miktarı— küçük veya eşittir normal kuvvet (N) çarpı bir “statik sürtünme katsayısı” (μs). Bu, bloğun ne kadar yanlamasına kuvvete karşı koyabileceği konusunda bir sınır belirler. Yanlara doğru itme, denklemin sağındaki sayıyı aşarsa, blok hareket edecektir. 

Sürtünme katsayısı, temas halinde olan belirli malzemelere bağlı olan, genellikle 0 ile 1 arasında, birimsiz bir değerdir. Buz üzerinde çeliğin katsayısı düşüktür, bu nedenle buz üzerinde bir kızağı itmek kolaydır. Asfalt üzerindeki lastik kauçuğu, 0,7 civarında bir yerde çok daha yüksek bir değere sahiptir. 

Bu yazımızda sürtünme kuvveti modelini anlattık. Sürtünme kuvveti ile alakalı soru ve görüşlerinizi yorumlarda bekliyoruz! 🙂

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.