Ses Hapseden Kara Delik Benzeri Sıvı, Kozmik Paradoks Hakkında Bilgi Verebilir!

bilginkurt_editor Ekim 27, 2022 6 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz
kozmik paradokslar

Steinhauer’in yeni ölçümleri, akışkan durumunda düzgünlük yaklaşımının işe yaradığını doğruluyor. Ayrıca, Unruh’un teorik çalışmaları, çeşitli mikroskobik özelliklere sahip sıvıların makro ölçekte hala pürüzsüz olacağını ve özelliksiz, termal Hawking radyasyonu yayacağını öne sürüyor. Filozoflar, Hawking radyasyonunun “evrenselliğinin” – sağlamlığı ve bir ortamın ince taneli ayrıntılarına karşı duyarsızlığının – pürüzsüzlük yaklaşımının uzay-zaman için de geçerli olması gerektiğini öne sürdüğünü öne sürüyorlar. 

“Akustik durumda modelleme varsayımlarının sizi yanlış yönlendirmediği ortaya çıkarsa, bu, evrensellik değerlendirmeleri temelinde, Hawking davasında sizi yanlış yönlendirmediklerine inanmak için iyi bir neden verir.

Güney Florida Üniversitesi’nde bir bilim filozofu olan ve yakın tarihli bir analog kara delik deneyleri çalışmasının ortak yazarı Eric Winsberg, dedi. Başka bir deyişle, yeni sonuçlar “gerçek kara deliklerdeki bilgilerin kaybolması gerektiği” olasılığını artırıyor. 

Ancak filozofların yakın tarihli başka bir makalede tartıştığı önemli bir yakalama var: Düzgünlük yaklaşımı evrensel olarak sıvılar için geçerli olsa bile, çok daha garip bir desene göre mikroskobik parçalardan dikilmiş olabilecek uzay-zaman için geçerli olmayabilir. Belki de Winsberg’in dediği gibi, “uzay-zamanın pürüzsüzlükten sapabileceği, sizin felsefenizde hayal ettiğinizden çok daha fazla yol vardır.” 

Örneğin, çeşitli düşünce deneyleri ve oyuncak örnekleri, uzay-zamanın holografik olabileceğini – bir bilgisayar çipinden bir video oyunu evreninin nasıl ortaya çıktığına benzer bir geometrik izdüşüm – olabileceğini öne sürüyor. Bir kara deliğin içi, olay ufkunda kodlanmış bilgilerden yansıyan bir hologram olabilir.

Massachusetts Institute of Technology’de kuantum yerçekimi teorisyeni ve kara delik uzmanı olan Daniel Harlow, böyle bir senaryonun Hawking radyasyonu spektrumuna ince bir yapı eklemesinin bekleneceğini söyledi. Radyasyon termal görünecek, ancak “tüm radyasyon bulutunu bir kuantum bilgisayara beslerseniz ve üzerinde bazı süslü algoritmalar çalıştırırsanız” anlamlı modeller ortaya çıkacaktır.

kozmik paradokslar

Kara Delik Benzeri Sıvı

Filozoflar, uzay-zamanın kuantum ölçeğindeki özellikleri için egzotik olasılıkların, Steinhauer’in deneyinin kara delik bilgi kaybını daha olası hale getirdiği “gücü susturduğunu” kabul ediyorlar. 

Bunlardan herhangi biri birinin fikrini değiştirecek mi? Bristol Üniversitesi’nde fizikçi ve filozof olan Sean Gryb, farklı başlangıç ​​inançları, kanıt gereklilikleri ve diğer faktörlerin “bilim adamlarının yaptığı çıkarım türleri üzerinde büyük bir etkisi olabilir” dedi.

Kuantum yerçekimi teorisyenleri, bilgi kaybına inanan azınlık kendini daha güvende hissetse bile, bilginin kara deliklerden kaçtığını düşünmeye devam edeceklerdir. Deneysel erişimin ötesinde olan gerçek kara delik radyasyonunu ölçmeden uzmanlar nasıl hemfikir olacak? Gryb, “Bu, bilim felsefecilerinin çok uzun zamandır kesin bir cevap aradığı türden bir soru” dedi. 

Sizin bugünkü yazımız hakkındaki görüşleriniz neler? Yorumlar kısmında bekliyoruz! 🙂

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.