En İyi Fantastik Bilim Kurgu Kitapları Öneri Listesi

bilginkurt_editor Temmuz 22, 2022 50 okunma 0 yorum 4 dakikada okuyabilirsiniz
Genç Fantastik Kitaplar

Fantastik bilim kurgu kitapları öneri istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin, en iyi fantastik kitaplar listesini sizin için hazırlıyoruz. Biyoteknolojideki hızlı gelişmelerin teşvik ettiği yazar Carl Zimmer, ortaya çıkan kalıtım bilimi etrafında kişisel bir hikaye anlattı. Araştırmacı muhabir John Carreyrou, yayına dayalı kan testi girişimi Theranos’un kalbindeki çürümüş işi ortaya çıkardı. Geçmişimiz de cömert olduğunu kanıtladı, o zamanki kitaplarla genç kızları kemikleri çürüyene kadar parlattık (Radyum Kızları) ve rakip vizyonerler biricik dünyamızı nasıl idare edeceğimiz konusunda düelloya girdiğinde (Sihirbaz ve Kar). Bunların hepsi biraz fazla gibi görünüyorsa, bir kaçış kapağımız var: psychedelics. Birçoğu, Michael Pollan’ın anlattığı gibi. 

Fantastik Bilim Kurgu Kitapları Öneri Listesi

  • Kate Moore, Radyum Kızları 

20. yüzyılın başlarında, radyum tüm öfkeydi. Parlayan, radyoaktif madde, tümörlerle savaşmak için kullanılabilir ve bu nedenle bir tür mucize ürün olarak kabul edildi. İnsanlar onu içti, onunla aşılanmış jockstraps satın aldı, diş macunu ve makyajında ​​bulabilirsin. Aynı zamanda saatlerin ve diğer aletlerin (Avrupa’da patlayan savaş için silah nişangahları ve benzeri dahil) kadranlarını karanlıkta parlayacak şekilde izlemek için mükemmel bir boya yaptı. Ve Amerikan fabrikalarındaki eşyalarla çalışan kızlar parladı. Kelimenin tam anlamıyla. Işıklar söndüğünde, toz ve boya kaplı kızlar “diğer dünyadaki melekler gibi muhteşem görünüyordu” diye yazıyor Kate Moore. Radyum Kızları. Ayrıca, kadranların üzerindeki boyayı çizerken fırçalarının uçlarını keskin tutmak için dudakla işaretleme adı verilen bir teknik kullandılar.

Pierre ve Marie Curie elbette radyumun tehlikeli olduğunu biliyorlardı, bazı kızların çalıştığı Radium Luminous Materials Corporation’ı kuran doktor da öyle. (Bir keresinde bir kıza dudaklarını işaret etmeyi bırakmasını söylemişti çünkü “Hastalanacaksın” demişti.) Ama yine de kızlar, gözetmenleri tarafından radyumun iyi, tamamen iyi olduğu konusunda güvence verdi. Oradaki laboratuvar çalışanlarının kurşun önlükleri ve pensleri vardı ama kadranları boyayan kızların böyle bir koruması yoktu. Çalıştıkları küçük miktarlar endişelenecek bir şey değildi. 

Ama sonra hastalanmaya başladılar. Yaraları oldu, kemikleri ağrıdı, dişleri yuvalarında çürümeye başladı, çene kemikleri adeta eridi. Doktorlar frengi mi yoksa fosfor zehirlenmesi mi diye merak ettiler. Yine de kesinlikle radyum değildi. Moore, “Radyum o kadar yerleşik bir tıbbi nimetti ki, neredeyse kusursuzdu” diye yazıyor. Bir araştırmacı, Martin Szamatolski alarmı yükseltmeye çalıştı, ancak onunla çelişen o kadar çok endüstri araştırması vardı ki çok azı dinledi. Szamatolski, “iyi finanse edilmiş bir radyum yanlısı edebiyat kampanyasının gösterişli kükremesine karşı koyan” sadece bir adamdı. 

Radyoaktif maddelerin artık tehlikeli olduğunu herkes biliyor, tabii ki çok az kişi biliyor. Niye biliyoruz. Kısmen radyum kızları ve onları çevreleyen nihai yasal skandal yüzünden. Bu ciddi gençlerin neşeli umutları ve mahvolmuş hayatları, soğuk kapitalizm, bilimsel seçimler ve kasıtlı cehalet zemininde kuruludur – hem büyüleyici hem de öfkeli bir hikaye.

Genç Fantastik Kitaplar

En İyi Fantastik Kitaplar

  • Michael Pollan, Fikrinizi Nasıl Değiştirirsiniz 

Önceki kitaplarda günlük yemek yeme etiğini iyice araştırdıktan sonra, ciddi, sonsuz meraklı bir gazeteci, büyük bir ilerleme kaydedebilir mi? Michael Pollan’ın durumunda, Amerika’yı dolaşmak ve bilim için topları çelmek. Elbette, ödevini de yapıyor ve halüsinojenik ilaçların iyileştirici gücüyle ilgili araştırmaların derinliklerine iniyor. Ancak bu zarif bir şekilde düzenlenmiş yeni çalışmada, okuyuculara psychedelics’in tartışmalı ve damgalanmış dünyasına yeni bir bakış sunan kişisel deneyimleridir. 

Mantar ağırlıklıyken temel vücut fonksiyonlarını yazılı olarak açıklamak bir risk midir? Emin. Çişinin “bir havuza dökülen, yüzeyini milyarlarca şangırdayan ışık fraktalına bölen bir elmas şelalesi” gibi göründüğünü bilmemiz gerekmeyebilir. Ancak olaylara onun hale dolu gözlerinden bakarak okuyucular, şu anda terapötik psychedelic ilaç kullanımında bir canlanmayı körükleyen aynı bilinç derinleştirici güçler tarafından çekilir. Pollan’ın birinci ağızdan ve hastalar ve araştırmacılarla yapılan görüşmeler yoluyla anlatılan hikayeleri, bu ilaçların beyni yeniden düzenleme, akıl hastalıklarını tedavi etme ve kişisel gelişim için yer açma yeteneklerine dair ikna edici kanıtlar sunuyor. Hiç kimsenin onları eğlence amaçlı kullanmasını veya kötüye kullanmasını savunmasa da, Pollan’ın psychedelic destekli terapilere dönüştüğü açık. Kendinizi denemek istiyorsanız, bu kitap başlamak için iyi bir yerdir. 

  • Charles Graeber, Atılım 

Kanser üzerine bir kitap kulağa gerçek bir serseri gibi gelebilir. Konu, neşeli hikayelere veya hareketli, neşeli anekdotlara pek uygun değil. Ama kanserde ne tür bir eğlence bulunursa bulunsun, Charles Graeber onu kazmış, cilalamış ve onu parlak bir düzyazıya dönüştürmüştür. Atılım. Tekniğinde büyülü bir şey yok: Bir yüzyıldan fazla bir süre boyunca, kanser araştırmalarındaki en heyecan verici şeyin, immünoterapi alanının yükselişine yol açan şaşırtıcı iyileşmelerin izini sürüyor. Olumlu şeyler, çoğu zaman değil. 

Yüzeyde bile, immünoterapi çekici bir fikirdir. Bir kişiyi kemoterapinin kavurucu Dünya taktiklerine maruz bırakmak yerine, immünoterapi kişinin bağışıklık sistemini kanser hücrelerini öldürmek için güçlendirmeyi amaçlar. Şimdi kanser tedavisinde en umut verici yollardan birini temsil ediyor, o kadar ki bu yılki Nobel Tıp Ödülü ona öncülük eden birkaç araştırmacıya gitti. 

İmmünoterapinin hikayesi, 19. yüzyılın sonlarında bir cerrahın görünüşte mucizevi bir şekilde iyileşen bir kanser hastasıyla karşılaşmasıyla başladı. Onunla benzer kanserlere yenik düşen hastalar arasındaki tek bariz fark, onun da hayatı tehdit eden bir enfeksiyona yakalanmasıydı. Ateşi yükseldikçe tümörleri geriledi. Bu gözlem ve bunun gibi diğerleri, onlarca yıl süren sonuçsuz araştırmaları teşvik etti. Bağışıklık sistemi konusundaki artan anlayışımız, bilim insanlarının daha iyi sorular sormasına ve ardından etkili tedaviler tasarlamasına ancak son yıllarda izin verdi. Laboratuvara atlamaya hazır bu hafif tedaviden uzaklaşmayacaksınız, ancak çok daha iyi bir şeyle ortaya çıkabilirsiniz: henüz türümüzün en büyük belasını yenebileceğimiz duygusu. 

Fantastik bilim kurgu öneri listemizi sizler için paylaştık. En iyi fantastik kitaplar arasından sizin favoriniz hangisi? Yorumlarda görüşlerinizi bekliyoruz! 🙂

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 58 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.