Elektrikli Araçlar İçin Deniz Metallerinden Güç Alınabilir Mi? Hasatın Okyanus Hayatına Etkisi

bilginkurt_editor Ağustos 18, 2022 8 okunma 0 yorum 2 dakikada okuyabilirsiniz
deniz metalleri

Elektrikli araçlarda deniz metallerinden güç almak mümkün müdür? Yapılacak olası bir hasatın okyanus yaşamına etkisi ne olur? GSR’nin faaliyetlerinin çevresel incelemesini koordine eden ve Almanya, Kiel’deki GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırmaları Merkezi’nde deniz biyokimyacısı olan Matthias Haeckel, “Amacımız, nodüllerle birlikte hasat makinesinin ne kadar tortu çıkaracağını bulmak” diyor. MiningImpact adlı bir proje için. “Bu daha önce hiç yapılmamıştı.” 

Tortu kümeleri, derin deniz ekosistemindeki besin zincirinin temelini oluşturan süngerler ve mercanlar gibi dipte yaşayan canlılara zarar verebilir. Kum suda asılı kalırsa, balıkları ve diğer deniz yaşamını da etkileyebilir. Haeckel ve ekibi, hem sudaki hem de deniz tabanı yüzeyindeki tortuyu ölçmek için yaklaşık 50 farklı türde sensöre sahiptir. Haeckel’e göre bu, gerçek dünya madencilik senaryoları altında nodül çıkarmanın çevresel sonuçları hakkında ilk nicel bilimsel kanıtı sağlayacaktır. 

“Çökelti bulutunun çok yükseğe çıkmadığını, sadece 5 veya 10 metre olduğunu biliyoruz” diyor. “Şimdi temel olarak parçacıkların ne kadar yerleştiğini anlamak. Etkisini belirleyebilmek için bir katmanın ne kadar kalın olduğunu ve mesafe boyunca nasıl inceldiğini ölçmek istiyoruz.” 

DeepGreen ve GSR, bölgenin maden zenginliklerine erişimi kontrol eden BM’ye bağlı bir kuruluş olan International Seabed Authority’den arama lisansları aldı. Yetkili makam yeni çevre kuralları kabul edene ve maden çıkarma ruhsatları verene kadar hiçbirinin gerçek madenciliğe başlamasına izin verilmeyecektir. Ajans, derin deniz mineralleri için 22 farklı ülkeyi ve bağlı madencilik şirketlerini içeren 30 arama sözleşmesi verdi.

deniz metalleri

Deniz Metalleri Güç Kaynağı Olur Mu?

DeepGreen’in kurucusu ve CEO’su Gerard Barron, çevreye karşı sorumlu bir şekilde çalışmayı taahhüt ettiğini söylüyor. Barron, okyanus minerallerinin Çin’den veya politik olarak sorunlu bölgelerdeki madenlerden tedarik etmekten daha iyi bir seçenek olduğunu söylüyor. “Herkes, elektrikli araçlara geçmenin çok metal yoğun olduğunu biliyor ve soru şu ki, nereden gelecekler?” diyor Barron. “Amerika’nın biraz bağımsızlık kazanması için bir fırsatı temsil ediyoruz.” 

Barron, karadaki bir madenden bir EV pili ve kablolaması yapmak için gereken dört mineralden (toplamda yaklaşık 341 pound) yeterli miktarda üretmek için 64 metrik ton kaya gerektiğini söylüyor. Ancak aynı miktarı yapmak için sadece 6 ton polimetalik deniz tabanı nodülleri gerekir, çünkü metaller daha konsantredir. 

Nodüller, hem deniz suyundan hem de tortullardan çökeltilen ve mikroskobik enkaz, kaya, kemik ve hatta diğer nodül parçaları olabilecek çekirdeklerin etrafında oluşan doğal olarak oluşan mineraller olarak milyonlarca yıl içinde oluştu. Düşük seviyelerde çözünmüş oksijen bulunan bölgelerde ve tahmini olarak 21 milyar ton oksijen içeren ekvator pasifik gibi belirli jeolojik koşullar altında daha yaygındırlar. 

Bir şirket sözcüsüne göre, DeepGreen’in şu anda madenciliği finanse etmek için yaklaşık 570 milyon doları var. Firma, nodülleri piller için kullanılabilir malzemelere, yenilenebilir enerji kaynaklarına yakın sitelere ve mineraller için pazarlara dönüştürmek için bir işleme tesisi için Teksas, Quebec ve Norveç’teki sahaları düşünüyor. Barron, deniz tabanı nodüllerinin işlenmesinin oldukça basit olacağını söylüyor. Önce bir tür elektrikli fırın olan döner fırında kurutulur. “Manganı nikel, kobalt ve bakırdan ayırmanın ilk adımı bu” diyor. “İster toz ister metalik sülfat olsun, pil sınıfı malzeme için mat benzeri bir malzeme oluştururlar.” 

Yazımız hakkındaki yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz! 🙂

bilginkurt_editor

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 51 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.

Ülkemiz, yabancı emlak yatırımcıları için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli gibi ekonomi merkezi şehirlerimizin yanında deniz turizmi ile ünlü şehirlerimiz de çok tercih ediliyor. Bodrum satılık daire veya Alanya satılık daire gibi şehirlerimizdeki satılık ilanları da çok fazla aranmaya başlandı.

KATEGORİLER